Odishatv Bureau

The Bharatiya Janata Party (BJP) on Tuesday announced the much-awaited list of candidates for the upcoming Assembly seats in Odisha. Out of the total 147 Assembly constituencies, the saffron party has announced the names of 112 candidates.

Among the important names who have been announced are Jayanarayan Mishra (Sambalpur), K. Anil Kumar (Berhampur, Sidhant Mohapatra (Digaphandi), Pratyusha Rajeswari Singh (Nayagarh), Jagannath Pradhan (Bhubaneswar Central), Priyadarshi Mishra (Bhubaneswar North), Babu Singh (Ekamra-Bhubaneswar), Ashrit Kumar Pattnayak (Pipili), Jayanta Kumar Sarangi (Puri), Mohan Charan Majhi (Keonjhar), Sitansu Sekhar Mohapatra (Bhadrak), Manas Kumar Dutta (Balasore), Prakash Ch. Sethi (Cuttack-Sadar) and Nayan Kishore Mohanty from Choudwar-Cuttack.

Check the full list of BJP candidates for Assembly seats in Odisha:

  1. Padampur: Gobardhan Bhoy
  2. Bijepur: Shri Sanat Kumar Gartia
  3. Bargarh: Shri Ashwini Kumar Sarangi
  4. Attabira: Nihar Ranjan Mahananda
  5. Bhatli: Irasis Acharya
  6. Brajrajnagar: Shri Suresh Pujari
  7. Jharsuguda: Shri Tankadhar Tripathy
  8. Talsara: Shir Bhabani Shankar Bhoi
  9. Sundergarh: Smt Kusum Tete
  10. Biramitrapur: Shankar Oram
  11. Raghunathpali: Durga Charan Tanti
  12. Rajgangapur: Narsingha Minz
  13. Bonai: Sebati Nayak
  14. Kuchinda: Rabi Narayan Naik
  15. Rengali: Nauri Nayak
  16. Sambalpur: Jay Narayan Mishra
  17. Rairakhol: Debendra Mohapatra
  18. Deogarh: Subash Ch. Panigrahi
  19. Anandapur: Alok Sethi
  20. Keonjar: Mohan Majhi
  21. Jashipur (ST) – Ganesh Ram Singh Khuntia
  22. Udala (ST) – Bhaskar Madhei
  23. Badasahi (SC) – Sanatan Bijuli
  24. Baripada (ST) – Prakash Soren
  25. Morada – Krushna Chandra Mohapatra
  26. Jaleswar – Braja Pradhan
  27. Balasore – Manas Kumar Dutta
  28. Remuna (SC) – Gobinda Chandra Das
  29. Soro (SC) – Rajendra Das
  30. Simulia – Padmalochan Panda
  31. Bhadrak – Sitansu Sekhar Mohapatra
  32. Dhamnagar (SC) – Suryabanshi Suraj
  33. Chandabali – Manmohan Samal
  34. Binjharpur (SC) – Babita Mallick
  35. Barchana – Amar Kumar Nayak
  36. Dharamsala: Smruti Rekha Pahi
  37. Jajpur: Gautam Ray
  38. Korei: Akash Das Nayak
  39. Sukinda: Pradeep Bala Samantha
  40. Dhenkanal: Krushna Ch. Patra
  41. Kamakshyanagar: Satrughan Jena
  42. Parjanga: Bibuti Bhusan Pradhan
  43. Pallahara: Ashok Mohanty
  44. Talcher: Kalandi Ch. Samal
  45. Angul: Pratap Ch. Pradhan
  46. Chhendipada: Agasti Behera
  47. Athamallik: Sanjeeb Sahoo
  48. Biramaharajpur: Raghunath Jagdala
  49. Sonepur: Pramod Mahapatra
  50. Loisingha: Mukesh Mahaling
  51. Patnagarh – Kanak Vardhan Singh Deo
  52. Bolangir – Gopalji Panigrahi
  53. Titlagarh – Naveen Jain
  54. Kantabanji – Laxman Bag
  55. Nuapada – Abhinandan Kumar Panda
  56. Khariar – Hitesh Kumar Bagartti
  57. Umarkote (ST) – Nityananda Gond
  58. Nabarangpur (ST) – Gouri Sankar Majhi
  59. Lanjigarh (ST) – Ramesh Chandra Majhi
  60. Junagarh – Manoj Kumar Meher
  61. Dharmgarh – Sudhir Pattjoshi
  62. Bhawanipatna (SC) – Pradipta Kumar Naik
  63. Narla – Aniruddha Padhan
  64. Baliguda (ST) – Kalpana Kumari Kanhar
  65. G. Udayagiri (ST) – Managobinda Pradhan
  66. Phulbani: Uma Ch. Mallick
  67. Kantamal: Kanhai Ch. Danga
  68. Boudh: Saroj Pradhan
  69. Baramba: Sambit Tripathy
  70. Banki: Tusharkant Chakrabarti
  71. Athagarh: Abhay Ku Barik
  72. Choudwar-Cuttack: Nayan Kishore Mohanty
  73. Niali: Chabi Mallick
  74. Cuttack-Sadar: Prakash Ch. Sethi
  75. Mahanga: Sumant Ghadei
  76. Patkura: Tejeswar Parida
  77. Aul: Krushna Ch Panda
  78. Mahakalpada: Durga Prasanna Nayak
  79. Paradeep: Sampad Ku Swain
  80. Tirtol: Raj Kishore Behera
  81. Nimapara – Pravati Parida
  82. Puri – Jayanta Kumar Sarangi
  83. Brahmagiri – Upasana Mohapatra
  84. Satyabadi – Om Prakash Mishra
  85. Pipili – Ashrit Kumar Pattnayak
  86. Jayadev (SC) – Arabinda Dhali
  87. Bhubaneswar Central – Jagannath Pradhan
  88. Bhubaneswar North – Priyadarshi Mishra
  89. Ekamra-Bhubaneswar – Babu Singh
  90. Jatani – Biswaranjan Badajena
  91. Chilika – Prithiviraj Harichandan
  92. Ranpur – Tapas Ranjan Martha
  93. Khandapada – Dusmanta Swain
  94. Daspalla (SC) – Raghav Mallick 
  95. Nayagarh – Pratyusha Rajeswari Singh
  96. Bhanjanagar – Pradyumna Kumar Nayak
  97. Polasara – Gokula Nanda Mallick
  98. Kabisuryanagar – Pratap Chandra Nayak
  99. Khallikote (SC) – Purna Chandra Sethi
  100. Chhatrapur (SC) – Krushna Chandra Nayak
  101. Aska – Saroj Kumar Padhi
  102. Surada – Nilamani Bisoyi
  103. Hinjili – Sisir Mishra
  104. Gopalpur – Bibhuti Bhusan Jena
  105. Berhampur – K. Anil Kumar
  106. Digaphandi – Sidhant Mohapatra
  107. Chikiti: Manojaranjan Dyan Samantaray
  108. Paralekhemundi: K Narayan Rao
  109. Gunupur: Trinath Gomanga
  110. Koraput: Raghuram Machha
  111. Pottangi: Chaitanya Hantali
  112. Malkangiri: Narsingh Madkami

Also Read | Congress announces list of candidates for 8 Lok Sabha and 49 Assembly seats in Odisha

scrollToTop