Odishatv Bureau

The Indian National Congress on Tuesday announced the first list of candidates for eight Lok Sabha and 49 Assembly seats in Odisha. As per the notification, Sanjay Bhoi will contest from Bargarh while Janardhan Dehury from Sundagarh.

Here is the list of Congress candidates for Lok Sabha seats in Odisha:

1. Bargarh – Sanjay Bhoi
2. Sundargarh – Janardan Dehury
3. Bolangir- Manoj Mishra
4. Kalahandi – Draupadi Majhi
5. Nabarangpur – Bhujabal Majhi
6. Kandhamal- Amir Chand Nayak
7. Berhampur- Rashmi Ranjan Patnaik
8. Koraput- Saptagiri Ulaka

Also Read | BJP announces list of candidates for Assembly seats in Odisha; check full list

Check the list of 49 candidates for Assembly seats as announced by Odisha Congress:

1. Padampur – Tankadhar Sahu
2. Bijepur – Kishor Dafadar
3. Bargarh – Nipon Kumar Dash
4. Bhatli – Brahma Mahakud
5. Brajarajnagar – Kishore Chandra Patel
6. Talsara (ST) – Prabodh Tirkey
7. Sundargarh (ST) – Sudharani Raudia
8. Biramitrapur – Left to JMM
9. Raghunathpali (SC) – Gopal Das
10. Rourkela – Birendra Nath Pattnaik
11. Rajgangpur (ST) – Dr. CS Raazen Ekka
12. Bonai (ST) – Left to CPI-M
13. Loisingha (SC) – Om Prakash Kumbhar
14. Patnagarh – Anil Meher
15. Bolangir – Samarendra Mishra
16. Kantabanji – Santosh Singh Saluja
17. Nuapada – Sarat Pattanayak
18. Umarkote (ST) – Sanraj Gond
19. Jharigam (ST) – Harabati Gond
20. Nabarangpur (ST) – Dilip Pradhan
21. Dabugam (ST) – Dr. Lipika Majhi
22. Lanjigarh (ST) – Balabhadra Majhi
23. Junagarh – Tuleswar Naik
24. Dharmgarh – Rasmirekha Rout
25. Bhawanipatna (SC) – Sagar Charan Das
26. Narla – Bhakta Charan Das
27. Baliguda (ST) – Surada Pradhan
28. G. Udayagiri (ST) – Prafulla Chandra Pradhan
29. Phulbani (ST) – Prativa Kanhar
30. Kantamal – Manoj Kumar Acharya
31. Boudh- Naba Kumar Mishra
32. Banjanagar- Prasanta Bisoyi
33. Polasara- Agasti Barada
34. Kabisuryanagar- Chiranjeevi Bisoyi
35. Surada- Harikrishna Rath
36. Sanakhemundi- Ramesh Chandra  Jena
37. Chikiti- Ravindra Nath Dyan Samantaray
38. Mohana –Dasarathi Gomango
39. Paralakhemundi- Bijay Patnaik
40 Gunupur- Satyajeet Samango
41. Bissam Cuttack- Nilamadhab Hikaka
42. Rayagada- Kadraka Allapaswamy
43. Laxmipur- Pabitra Saunta
44. Kotpad- Anama Dian
45. Jeypore- Tara Prasad Bahinipati
46. Koraput- Krushna Chandra Kuldeep
47. Pottangi- Ramchandra Kadam
48. Malkangiri- Mala Madhi
49. Chitrakonda- Mangu Khila

Also Read | BJD announces first list of candidates for Assembly, Lok Sabha seats; check full list

scrollToTop