TOTAL
|
CANDIDATE NAME
|
PARTY SYMBOL
|
TRENDING
|
RESULT
|
1
ZONE-1/AUL-1
|
Jharana Malik
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Kanakalata Behera
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Soudamini Kuanar
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
2
ZONE-2/AUL-2
|
Bhisma Mohanty
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Ajaya Kumar Jena
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Priyadarshini Nanda
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
3
ZONE-3/AUL-3
|
Binaswini Samal
|
INC
|
|
|
|
Swagatika Rout
|
BJD
|
|
|
|
Rekha Sethi
|
BJP
|
|
|
|
4
ZONE-4/AUL-4
|
Managobinda Das
|
INC
|
|
|
|
Jayaram Sahoo
|
BJD
|
|
|
|
Sohana Begum
|
CPI
|
|
|
|
Babaji Malik
|
BSP
|
|
|
|
Baraha Charan Panda
|
BJP
|
|
|
|
5
ZONE-5/KENDRAPARA-1
|
Annapurna Mallick
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Lilita Das
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Padmini Malik
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
6
ZONE-6/KENDRAPARA-2
|
Sasmita Panda
|
INC
|
|
|
|
Nirmala Mohanty
|
BJD
|
|
|
|
Sangita Rout
|
BJP
|
|
|
|
Rashmita Das
|
IND
|
|
|
|
7
ZONE-7/KENDRAPARA-3
|
Madhuchhanda Mohanty
|
BJD
|
|
|
|
Sanghamitra Malik
|
BJP
|
|
|
|
Sujata Das
|
INC
|
|
|
|
|
9
ZONE-9/GARADPUR-1
|
Elija Swain
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Sudipta Pradhan
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
Puspanjali Nayak
|
INC
|
|
LOSS
|
|
10
ZONE-10/GARADPUR-2
|
Satyananda Rout
|
BJD
|
|
|
|
Santosh Kumar Jena
|
IND
|
|
|
|
Ranjit Kumar Acharya
|
BJP
|
|
|
|
Subash Chandra Samal
|
INC
|
|
|
|
Narayan Prasad Swain
|
IND
|
|
|
|
Soumya Ranjan Pattnayak
|
IND
|
|
|
|
Mahesh Chandra Das
|
Ind.
|
|
|
|
11
ZONE-11/GARADPUR-3
|
Manjubala Jena
|
BJD
|
|
|
|
Annapurna Prusty
|
INC
|
|
|
|
Dally Satapathy
|
BJP
|
|
|
|
12
ZONE-12/DERABISH-1
|
Sasmita Jena
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Dhaneswar Sethi
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Tapan Malik
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
13
ZONE-13/DERABISH-2
|
Gitanjali Sethi
|
BJD
|
|
|
|
Anusaya Das
|
INC
|
|
|
|
Ranjita Sethy
|
BJP
|
|
|
|
14
ZONE-14/DERABISH-3
|
Arabinda Malik
|
BJD
|
|
|
|
Mamata Sethi
|
BJP
|
|
|
|
Dibya Ranjan Jena
|
IND
|
|
|
|
Nimaincharan Jena
|
INC
|
|
|
|
Puspanjali Malik
|
BSP
|
|
|
|
15
ZONE-15/PATTAMUNDAI-1
|
Puspalata Jena
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Bijayalaxmi Mallik
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
Priyadasini Tarai
|
BJD
|
|
WIN
|
|
16
ZONE-16/PATTAMUNDAI-2
|
Sangram Keshari Sethi
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
Nagendra Jena
|
IND
|
|
LOSS
|
|
Jyotirmayee Behera
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Kalakar Sethi
|
INC
|
|
LOSS
|
|
17
ZONE-17/PATTAMUNDA-3
|
Bhimsen Behera
|
Cpi(m)
|
|
|
|
Jyotiprakash Pradhan
|
BJP
|
|
|
|
Ajaya Kumar Bai
|
INC
|
|
|
|
Ramesh Chandra Das
|
IND
|
|
|
|
Saroj Kumar Nath
|
AAP
|
|
|
|
Ranjan Biswal
|
BJD
|
|
|
|
18
ZONE-18/PATTAMUNDAI-4
|
Mami Malik
|
BJP
|
|
|
|
Baidehi Sethi
|
INC
|
|
|
|
Rasmi Malik
|
BJD
|
|
|
|
19
ZONE-19/MAHAKALPARA-1
|
Sasmita Swain
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Manasi Prabha Dash
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Monalisa Das
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
20
ZONE-20/MAHAKALPARA-2
|
Subodh Kumar Lenka
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Soubhagya Kumar Parida
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
Kalpataru Pradhan
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Adhir Nath Sharma
|
Odisha Janata Party
|
|
LOSS
|
|
21
ZONE-21//MAHAKALPARA-3
|
Anuradha Swain
|
BJD
|
|
|
|
Kamini Khatua
|
BJP
|
|
|
|
Jhunilata Majhi
|
INC
|
|
|
|
22
ZONE-22/MAHAKALPARA-4
|
Appu Parida
|
BJD
|
|
|
|
Brajamohan Mandal
|
INC
|
|
|
|
Sarojkanta Sahoo
|
BJP
|
|
|
|
23
ZONE-23/MAHAKALPARA--5
|
Narottam Parthasarathi
|
Cpi(m)
|
|
|
|
Mrutyunjaya Mandal
|
BJD
|
|
|
|
Sushil Kumar Senapati
|
INC
|
|
|
|
Sujit Sarakar
|
AAP
|
|
|
|
Achinta Kumar Maity
|
Ind.
|
|
|
|
Shasikanta Parida
|
BJP
|
|
|
|
24
ZONE-24/MARSHAGHAI-1
|
Ashok Kumar Pradhan
|
BSP
|
|
LOSS
|
|
Jaladhar Behera
|
IND
|
|
LOSS
|
|
Sitakanta Nayak
|
CPI
|
|
LOSS
|
|
Rajendra Mallick
|
IND
|
|
LOSS
|
|
Pratap Chandra Parida
|
IND
|
|
LOSS
|
|
Pramod Kumar Rath
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Prajesh Ranjan Nayak
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
Madhab Charan Nayak
|
Ind.
|
|
LOSS
|
|
Dolagobinda Mahali
|
INC
|
|
LOSS
|
|
|
26
ZONE-26/MARSHAGHAI-3
|
Pratap Kumar Mallcik
|
BJD
|
|
|
|
Mihir Kumar Samal
|
BJP
|
|
|
|
Arabinda Mohanty
|
INC
|
|
|
|
Deepak Kumar Choudhury,
|
IND
|
|
|
|
Usharani Mishra
|
IND
|
|
|
|
27
ZONE-27/RAJKANIKA-1
|
Priyadarsini Behera
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Bijushri Bijaya Pattnayak
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
Prabina Das
|
BJP
|
|
WIN
|
|
28
ZONE-28//RAJKANIKA-2
|
Kshirod Kumar Behuria
|
INC
|
|
|
|
Satyajit Swain
|
IND
|
|
|
|
Sarojkanta Rout
|
IND
|
|
|
|
Pratap Kumar Behera
|
BJD
|
|
|
|
Manoj Senapati
|
BJP
|
|
|
|
29
ZONE-29//RAJKANIKA-3
|
Pramila Sahoo
|
INC
|
|
|
|
Amita Sahoo
|
BJD
|
|
|
|
Madhusmita Jena
|
BJP
|
|
|
|
30
ZONE-30/RAJANAGAR-1
|
Sahadeb Sahoo
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Samir Kumar Bai
|
IND
|
|
LOSS
|
|
Pramod Kumar Das
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
Surendra Prasad Rout
|
BJD
|
|
WIN
|
|
31
ZONE-31/RAJANAGAR-2
|
Santosh Kumar Mohanty
|
INC
|
|
LOSS
|
|
Dibakar Malik
|
IND
|
|
LOSS
|
|
Ashok Kumar Pratihari
|
BJD
|
|
WIN
|
|
Rajiblochan Nayak
|
BJP
|
|
LOSS
|
|
32
ZONE-32/RAJANAGAR-3
|
Arati Hansda
|
BJP
|
|
|
|
Khukumina Kuanar
|
BJD
|
|
|
|
Rati Dalai
|
INC
|
|
|
|
|